(+371) 6735 0349 / (+371) 2774 4440

(+371) 6735 0349 / (+371) 2774 4440

Pēc pieteikuma saņemšanas mūsu koordinatori ar Jums sazināsies un visu noprecizēs.

Pieteikumu forma

Pēc pieteikuma saņemšanas mūsu koordinatori ar Jums sazināsies un visu noprecizēs.

VALODU KURSI | DATORU KURSI

Atvērts bloga ieraksts

JAUNAS VALODAS MĀCĪŠĀNĀS BŪTISKI IETEKMĒ SMADZEŅU DARBĪBU

 

Svešvalodu mācīšanās paver iespēju jauniem piedzīvojumiem, darbiem un jaunu cilvēku iepazīšanai. Pētījumos ir atklāts, ka jaunas valodas mācīšanās var mainīt smadzeņu struktūru un mainīt uztveri.

Medicaldaily.com raksta, ka tad, kad macāmies valodu, mēs radām jaunus nervu ceļus smadzenēs, kas var radīt ievērojamas izmaiņas. Kreisā smadzeņu puslode parasti tiek uzskatīta par loģisko smadzeņu daļu, kura ir atbildīga par daudzu lietu apguvi, arī par jaunu svešvalodu mācīšanos. Šveices 2012. gada pētījumā tika atklāts, ka mācīšanās gadu gaitā rada sabiezējumu smadzeņu garozā – neironu slānī, kas ir atbildīgs par atmiņu, apziņu un, protams, par valodu. Šis radītais biezums var palīdzēt ilgāk saglabāt asu prātu un labu atmiņu.

Jaunu valodu apguve ne tikai maina smadzeņu struktūru. Balstoties uz teoriju, kas zināma kā lingvistiskā relativitātes teorija, jaunas valodas mācīšanās var arī mainīt to, kā mēs skatāmies uz lietām mums apkārt. Visvairāk tas ir attiecināms uz krāsu uztveri. Piemēram, japāņu valodā runājošie spēj vairāk un padziļinātāk aprakstīt zilo krāsu un redzēt vairākas zilās krāsas toņus nekā angliski runājošie. Savukārt Himpa cilts, kas dzīvo Dienvidāfrikā, zilo krāsu spēj aprakstīt tikai piecos vārdos, kā arī zinātnieki secināja, ka Himba cilts pārstāvjiem ir grūti atšķirt zilo no zaļās krāsas.


DAŽI FAKTI PAR JAUNU VALODU APGUVI

  • Otras valodas apguve izmaina smadzenes tāpat kā, piemēram, žonglēšanas mācīšanās vai dejošana.

  • McGill universitātes veiktajā 2013. gada pētījumā tika secināts, ka mācoties divas valodas no dzimšanas neizmaina smadzeņu struktūru.

  • Jau sen ir zināms, ka bērnībā valodas ir vieglāk apgūt. Bet valodu apgūšana esot jau pieaugušam dos lielāku ieguvumu smadzenēm – mācīšanās būs grūtāka un ilgāka, bet smadzenes tādā veidā tiek vairāk trenētas un kļūst stiprākas.

  • Jaunas valodas mācīšanās ieguvumus vislabāk var redzēt, kad runa ir par krāsu saskatīšanu un aprakstīšanu.

  • Mācīšanās uzlabo domāšanas spējas, asina prātu un ļauj saglabāt labu atmiņu arī vecumdienās.