(+371) 6735 0349 / (+371) 2774 4440

(+371) 6735 0349 / (+371) 2774 4440

Pēc pieteikuma saņemšanas mūsu koordinatori ar Jums sazināsies un visu noprecizēs.

Pieteikumu forma

Pēc pieteikuma saņemšanas mūsu koordinatori ar Jums sazināsies un visu noprecizēs.

VALODU KURSI | DATORU KURSI

Atvērts bloga ieraksts

Efektīvi padomi eseju rakstīšanai

Vidusskolas laikā gandrīz visi skolēni ir saskārušies ar eseju rakstīšanu. Lielākoties šis process asociējas ar garlaicību. Jāsaprot, ja eseju rakstīšana šķiet neinteresanta, tad uzrakstīt kaut vai vienu labu stāstu ir praktiski neiespējami.

Kāpēc esejas rakstīt ir tik grūti?

Lūk, daži iemesli:

  • Tu labprātāk laiku pavadi, pārbaudot savu Facebook laika joslu.
  • Tu centies uzrakstīt kaut ko tādu, kas patiks tavai skolotājai.
  • Tu mēģini iegūt augstāko vērtējumu, nevis uzrakstīt kaut ko patiešām labu.
  • Tu nevēlies lieki pūlēties, darot šo darbu.

Lielākā problēma rakstot eseju ir tā, ka mēs koncentrējamies uz ārēju apbalvojumu, piemēram, augtāko vērtējumu vai skolotājas atzinību. Tieši šī koncentrēšanās uz ārējām lietām padara rakstīšanu ne tikai mazāk interesantu, bet arī daudz grūtāku.

Kāpēc? Tāpēc, ka koncentrējoties uz ārējo apbalvojumu, tu nobloķē savu zemapziņu, bet tieši tā ir mūsu radošuma avots. Praktiski tas nozīmē to, ka tad, kad tu mēģini rakstīt ideāli, 10 baļļu cienīgu teikumu, tu gandrīz pilnībā izslēdz lielāko daļu no saviem labākajiem resursiem – radošumu.

Vienkārši pārstāj! Pārstāj censties uzrakstīt vislabāko darbu, kas varētu patikt skolotājai. Tā vietā raksti interesantu stāstu, raksti tā, lai, tavuprāt, tas ir aizraujošs. Un tikai tad, kad esi to pabeidzis, tad sāc no sākuma un izlabo to TIKAI LĪDZ „labi” atzīmei, saskaņā ar savas skolotājas standartiem.

Mēs nevaram garantēt, ka tu saņemsi visaugstāko vērtējumu (lai gan visdrīzāk tieši to arī saņemsi), bet varam pilnīgi noteikti apsolīt, ka rakstīšana būs daudz interesantāka un jautrāka.

Pieci padomi, lai uzrakstītu lielisku eseju

Gatavs sākt rakstīt? Lūk, pieci padomi, lai aizraujoša rakstīšana sagādātu tev visaugstāko vērtējumu!

Tava eseja ir tikai stāsts. Katrs stāsts ir par konfliktu un pārmaiņām, un jāatzīst, ka arī esejas ir tieši par to pašu. Atšķirība ir tā, ka esejā konflikts ir starp dažādām idejām, bet izmaiņas par to, kāmums vajadzētu uztvert šīs idejas.

Labākās esejas ir par pārsteigumiem: visticamāk, ka domājat, ka izvēlētajam tematam ir tikai viens ceļš, bet patiesībā tev ir jāsaprot, ka tu atrodies krustojumā un tev pašam ir jāizdomā uz kuru no pusēm vēlies doties. Atceries! Ceļš pa kuru tu un tavi draugi katru dienu dodas ir visiem apnicis, tāpēc paskaties uz savu tematu no cita skatpunkta un krustojumā dodies pa sev vēl nepārbaudītu ceļu.

Pirms sāc rakstīt, uzdod sev jautājumu, „kā es rakstīšanu varu padarīt interesantāku”. Tas ir normāli, ja tev nav motivācija rakstīt eseju. Mans darbs ir rakstīšana, bet arīman pietrūkst motivācija to darīt nepārtraukti, bet man ir super-ideāls prāta triks, kas man palīdz radīt sevī motivāciju.

Noslēpumainais triks: viena no interesantākajām lietām par mūsu zemapziņu ir tas, ka tā atbild uz jautājumiem, ko tu pats sev uzdod. Tātad, ja tev šķiet, ka esi nemotivēts rakstīt eseju, uzdod sev šādu jautājumu „Kā es rakstīšanu varu padarīt jautrāku?” Šajā brīdī tava zemapziņa sāks domāt par stratēģiju, lai padarītu rakstīšanas procesu jautrāku. Lūk, vēl viens viltīgs jautājums, ko sev uzdot, kad tik tiešām negribas rakstīt: „Kā es varētu pabeigt darbu, cik vien ātri tas ir iespējams?” Pamēģini un redzēsi, ka tas palīdz!

Pirms plāna izstrādes, pārsteidz pats sevi. Ļoti liels kārdinājums, rakstot eseju ir tas, ka tu vēlies uzrakstīt to, ko tava skolotāja vēlas izlasīt. Nedari to! Tā vietā pajautā sev: „Ko es varu atrast interesantu par šo tēmu? Kas mani pārsteigtu?”

Ja tu nevari izdomāt neko, kas tevi pārsteigtu, un tu neko interesantu neatradi internetā, tātad tu meklēšanai atvēli par maz laika, jo vēsture, zinātne un literatūra ir pārpilna ar dāždiem pārsteigumiem. Kad esi atradis fantastisku ideju, tad eseja rodas pati no sevis, piemēram, „Mēs domājām, ka pasaule ir ļoti liela. Patiesībā mēs vienmēr esam domājuši kļūdaini, jo pasaule ir viena no mazākajām planētām visumā.”

Kad tu domā par ko rakstīt esejā, tikmēr meklē šo pārsteiguma momentu, bet kamēr to neesi atradis, tikmēr neķeries klāt pie esejas rakstīšanas.

Pirmkārt uzraksti galveno daļu, tad tikai ievadu un kā pēdējo – secinājumus. Uzrakstīt ievadu visbiežāk ir grūtākais uzdevums, jo tu mēģini apkopot visu savu eseju, pirms tā vēl ir uzrakstīta. Tā vietā izmēģini ievadu rakstīt vēlāk, vispirms uzrakstot esejas galveno daļu. Iespējams tas aiztaupīs laiku, kas tiek pavadīts domājot par to, kā iesākt savu darbu.

Nebaidies peldēt savā tematā. Esejas rakstīšana var būt kā deja. Tev nav jāpieturas pie viena punkta un jāraksta stāsts no sākuma līdz beigām. Ļauj savām domām apcerēt tematu no visām pusēm, nepieturoties pie viena vai vairākiem iepriekš nospraustiem argumentiem. Eseja ir tavs domu apkopojums par noteikto tematu. Vienīgais, pārlasot savu darbu, pārliecinies, ka doma ir saprotama un sasaistīta gan ar tematu, gan rindkopas apakšargumentu.

Nobeigumā...

Lieta, ko daudzi noželo pēc vidusskolas ir tā, ka mācības tika uztvertas, kā obligāts process, nevis sevis pilnveidošana un lietderīga laika pavadīšana. Patiesībā ir tā, ka izglītība tik daudziem cilvēkiem pasaulē nav pieejama. Tā ir dāvana, nevis lieta, kas padara tavu dzīvi grūtāku. Un eseju rakstīšana ir tikai tikai viena no lietām, kas var sagādāt gan prieku, gan emocionālu piepildījumu.

Viss, ko mēs vēlamies pateikt – nelaid garām iespēju, lai pārsteigtu sevi un citus!